Jakie mięśnie pracują
podczas jazdy?

Spis Treści

Stopa ustawiona na pedale wykonuje w czasie pedałowania ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od godziny 12.00. Na grafice poniżej stronie przedstawiony został pełny cykl pełnego obrotu pedała. Naniesiony na nim jest za pomocą kolorowych pasków moment w którym zaangażowane są poszczególne mięśnie nóg.

jakie miesnie pracuja

Aby siła ruchu wciskania stopy w pedał była jak największa do pomocy przychodzą mięśnie zginające stopę podeszwowo (ruch wciskania pedału gazu samochodu) – m trójgłowy łydki, na który składają się dwa mięśnie: m. brzuchaty i m. płaszczkowaty. W końcowej fazie ruchu, kiedy stopa zmierza ku godziny 12.00 do pracy włącza się prostownik grzbietowy stopy – m. piszczelowy przedni oraz wcześniej wspomniany m. prosty uda.

Jazda na rowerze to świetna aktywność wzmacniająca wiele mięśni kończyn dolnych. Jednak nie wszystkie są wykorzystywane podczas jazdy na rowerze. Mowa o mięśniach pośladkowych średnich. Dlatego powinniśmy zadbać też o tę partię mięśni wykonując ćwiczenia celowane na wzmacnianie tej grupy mięśniowej, lub uprawiać inne aktywności np. bieganie.