NEW YORK

Wycieczka po Nowym Jorku

Poleciałem do rodziny w stanach na 3 tygodnie. W Nowym Yorku spędziłem ponad tydzień. NY zwiedzałem pieszo i rowerem.

Moim marzeniem było przejechać się po Central Parku rowerem oraz po Manhattanie. Z dumą mogę powiedzieć, że udało mi się. To niesamowite uczucie.

Do rodzinnego domu bliskich w Providence wszedłem po 24 godzinach od momentu zamknięcia drzwi mieszkania w Gdańsku. Tak, byłem nieziemnsko zmęczony. Do tego Jet Lag, który dokuczał mi 3 dni.

Sam lot nad Atlantykiem należał do miłych i spokojnych. Linie SAS zapewniły smaczne wyżywienie. Można było sobie pooglądać filmy lub posłuchać muzyki. Miałem w telefonie dużo zapisanych filmów z YT. Lot odbył się bez żadnych problemów.

Wycieczka po Nowym Jorku

Poleciałem do rodziny w stanach na 3 tygodnie. W Nowym Yorku spędziłem ponad tydzień. NY zwiedzałem pieszo i rowerem.

Moim marzeniem było przejechać się po Central Parku rowerem oraz po Manhattanie. Z dumą mogę powiedzieć, że udało mi się. To niesamowite uczucie.

Do rodzinnego domu bliskich w Providence wszedłem po 24 godzinach od momentu zamknięcia drzwi mieszkania w Gdańsku. Tak, byłem nieziemnsko zmęczony. Do tego Jet Lag, który dokuczał mi 3 dni.

Sam lot nad Atlantykiem należał do miłych i spokojnych. Linie SAS zapewniły smaczne wyżywienie. Można było sobie pooglądać filmy lub posłuchać muzyki. Miałem w telefonie dużo zapisanych filmów z YT. Lot odbył się bez żadnych problemów.


Wypożyczenie roweru

Na długo przed wylotem do Stanów rozmyślałem, jak chcę tam pośmigać rowerem. Niektórzy znajomi pytali, czy zamierzam wziąć swój rower ze sobą. Uznałem, że ze względu na to, że:
1. Nie lecę tu sam i nie mogę zmieniać logistyki podróży ze względu na zabrany rower. Do Bostonu przyjedzie po nas Ciocia Jola. Auto będzie pełne ludzi, a do tego rower? Gdzie, na dachu? ;p Nie, nie....
2. Cena za przelot byłaby o wiele większa i obawiam się, że mogłaby przekroczyć wartość mojego ,,śmietnika" ha ha.
3. Nie był to lot bezpośredni, zatem ryzyko uszkodzenia/zagubienia roweru byłoby znacznie wyższe.
4. Proces nadawania roweru jest stresujący i czasochłonny. Doskonale pamiętam wylot do Włoch.
5. Jakiś jeszcze argument by się znalazł, ale cztery poprzednie są wystarczające, by ten pomysł porzucić.


City Bikes

Przykładowa mapa miejsc i liczby rowerów do wypożyczenia

Nowy Jork oferuje możliwość zwiedzania miasta rowerem. Przypomina to trochę system wypożyczania rowerów jaki spotkamy w Polsce, na przykład w Gdańsku. Mamy możliwość skorzystania z rowerów elektrycznych i zwykłych.

Najwazniejszą kwestią są opłaty. Oprócz miesięcznej subskrybcji, opcją idealną dla takiego turysty jak ja jest opłacenie tak zwanego Day Pass. Ta usługa kosztuje 19 $ i w ramach niej mam możliwość korzystania z rowerów miejskich przez 24 godziny. Czas jazdy jednym rowerem to 30 minut. Kolejne minuty po tym czasie są płatne. To znaczy, że po przekroczeniu tych 30 minut, apka wbija 15 minut za 4.5 dolca.

Choć w momencie, w którym o tym piszę ( w styczniu) wydaje się być to trochę męczące, by tak co chwilę odstawiać i brać rower, to (kończąc ten wpis po wakacjach) uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie.

NY jest tak ciekawym miastem, że praktycznie na każdym rogu znajdzie się coś ciekawego. Dlatego odstawienie roweru na miejsce w wyznaczonych miejscach i zwiedzenie pieszo robiąc zdjęcia lub nagrywając filmy jest tą formą zwiedzania, która ma tu największy sens.

Przykładowa mapa miejsc i liczby rowerów do wypożyczenia

Aplikacja, którą należy zainstalować w celu korzystania z rowerów miejskich wyposażona jest w mapkę, na której w czasie rzeczywistym pokazana jest ilość dostępnych rowerów i ilość wolnych doków do zaparkowania roweru w formie kropek. Jak na screen shocie powyżej

P.S.: Raz nie zmieściłem się w czasie 30 minut pedząc spod World Trade Center na zabookowaną godzinę wejścia na Punkt widokowy w Rockefeller Center i mi sciagnelo dodatkowe 4$, ale po tygodniu dostałem informację z banku, że kasa wróciła na konto, bo usługodawca nie odebrał pieniędzy. Teraz nie wiem, czy coś się stało, czy może City Bikes puszcza płazem jedno przekroczenie czasu? ;P

Rowery

Jak widać na screen shocie powyzej, stacji dokujących na rowery miejsce jest nieprzebrana ilość. Każda kropka to miejsce na wypożyczenie rowerów. W czasie rzeczywistym użytkownik ma możliwość sprawdzenia gdzie dany rower odstawić/wypożyczyć i czy jest tam w ogóle rower.

Proces wypożyczenia jest bardzo prosty. Po zalogowaniu się i wykupieniu Day Pass w aplikacji lub w automacie, ktory stoi przy rowerach, skanuje kod QR roweru, ktory chcemy wypozyczyc ta Apka. Jesli wszystko pojdzie dobrze, to uslyszymy dzwiek zwolnienia blokady (w maszynie losujacej hehe) i mozna wysunac rower ze stoiska.

Gdy czas powoli zbliza sie do konca, to znaczy 30 minut, dojezdzamy do wolnego stoiska i w suwamy rower z impetem w stacje dokujaca, az zostanie zablokowany i nie bedziemy mogli wysunac z powrotem roweru.

Czasem z nieznanych przyczyn nie mozna roweru wsunac tak, by sie zablokowal, wiec trzeba sprobowac zrobic to samo w innej wolnej stacji dokujacej. O tym, ze rower zostaje prawidlowo odstawiony do stacji, poinformuje nas aplikacja.

Oficjalny adres strony gdzie możecie wszystko przeczytać oraz ściagnąć tę aplikację, znajduje się pod adresem:
https://citibikenyc.com/

Mapa rowerow do wypozyczenia w NYRowery miejskie

W tym wpisie nie umieszczam mapy zwiedzania, bo każdy może zacząć zwiedzanie z innej części miasta. Jedynie postępujące po sobie lokacje są w bliskiej odległości od siebie.

Wpis ma na celu pokazanie najciekawszych miejsc. Postanowiłem, że mniej ważne miejsca pominę ze względu na obszerny materiał.


Brooklyn Heights Promenade

Początek mojej przygody zacząłem od Dzielnicy Brooklyn Heights. To dobra lokalizacja, by już od samego początku napawać się pięknem Manhattanu.

Przed dostaniem się w to miejsce przejechałem przez piękną i spokojną okolicę. Ta dzielnica słynie z pięknych, zabytkowych budynków z XIX wieku, w tym eleganckich kamienic, które miałem przyjemność podziwiać. Przejażdżka po okolicznych uliczkach to prawdziwa podróż w czasie, gdzie można podziwiać architektoniczne perełki i poczuć atmosferę dawnego Nowego Jorku.

Brooklyn Heights Promenade
Pamiatkowe zdjęcie taty z USA

Brooklyn Heights Promenade to wysunięte nad brzegiem East River wyjątkowe miejsce spacerowe. Ta malownicza promenada, biegnąca wzdłuż wschodniego brzegu rzeki, oferuje niesamowite widoki na panoramę Manhattanu, w tym ikoniczne wieżowce, jak również na majestatyczne mosty – Brooklyn Bridge i Manhattan Bridge.

Z promenady można również zobaczyć Statuę Wolności, co dodaje jej uroku i historycznego znaczenia. Miałem ze sobą lornetkę, co pozwoliło mi dokładnie obejrzeć całą okolicę!

Pamiatkowe zdjęcie taty z USAPanorama na Manhattan i Most Brooklinski
Pamiatkowe zdjęcie taty z USA

Widoki z Brooklyn Heights Promenade są jednymi z najbardziej spektakularnych w całym Nowym Jorku. Spacerując wzdłuż promenady, można podziwiać panoramę Dolnego Manhattanu z jego imponującymi drapaczami chmur, które tworzą charakterystyczny skyline.

Pod promenadą Brooklyn Heights znajduje się Brooklyn Bridge Park, który jest rozległym terenem rekreacyjnym oferującym różnorodne atrakcje.

Brooklyn Bridge Park jest podzielony na kilka sekcji, każda z nich oferuje inne możliwości aktywnego spędzania czasu. Znajdują się tam:
- Boiska do koszykówki i siatkówki,
- Boisko do piłki nożnej,
- Stół do ping-ponga,
- Korty tenisowe,
- Skate Park,
- Karuzela.

Brooklyn HeightsBrooklyn Heights Promenade

Dumbo

DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge Overpass) to bardzo ciekawa dzielnica tego miasta. Jest kolejnym puntem tej wycieczki, gdyż w leży obok poprzedniej lokalizacji przed wejściem na Most Brookliński.

Dzielnica wyróżnia się ze względu na stylowe apartamenty, które zostały przekształcone z licznych magazynów i fabryk ówczesnego centrum handlu morskiego, które mieściło się w tej dzielnicy.

Jednak prawdziwe tłumy turystów to miejsce sprowadza ze względu na jeden z najpiękniejszych i najsławniejszych widoków, które często są jedną z wizytówek Nowego Jorku. Mowa o kadr, w którym mieści się Manhattan Bridge między stylowymi budynkami z cegły.

DumboDUMBO

Dzielnica często pojawia się w filmach i serialach, dzięki swoim charakterystycznym ulicom i mostom. Kultowa scena z filmu "Once Upon a Time in America" została nakręcona właśnie tutaj, co tylko podkreśla filmowy urok DUMBO.

Wspomniany Manhattan Bridge charakteryzuje się on wyjątkową stalową konstrukcją z imponującymi wieżami, a jego długość wynosi około 2,089 metrów. Most ten jest ważnym węzłem komunikacyjnym, obsługującym zarówno ruch drogowy, jak i kolejowy oraz pieszy. Tego dnia jeszcze nie widziałem, że spędzę zachód słońca w pobliżu tego mostu, ale o tym później.

Dumbo

Most Brooklyński

Spacer mostem Brooklińskim ma w sobie coś magicznego. Przechadzając się, mijasz stalowe liny nośne, które przecinają widok w regularnych odstępach, tworząc unikalny wzór. Dodaje to wyjątkowego klimatu i przypomina, że most stoi tu od wielu lat. To pierwszy na świecie most wiszący zbudowany z użyciem stalowych lin nośnych, co było ogromną innowacją technologiczną w 1883 roku. W chwili otwarcia był najdłuższym mostem wiszącym na świecie, mierzącym 1 834 metry, i pozostawał nim aż do 1903 roku.

Ciekawostki:
- aby udowodnić ludności, że most jest bezpieczny, tuż przed jego otwarciem władze przepędziły przez niego 21 słoni z cyrku Barnum & Bailey.
- W latach dwudziestych XX wieku piwnice pod mostem były wynajmowane jako magazyny wina, gdyż miały idealne warunki do przechowywania tego trunku.
- Każdego dnia przez most przejeżdża ponad 120 tysięcy pojazdów, przemieszcza się około 4 tysiące rowerzystów i około 10 tysięcy pieszych, co świadczy o jego nieustającej popularności i funkcjonalności.

Między metalowymi linami po lewej stronie dumnie prezentuje się skyline wieżowców, w tym najwyższym One World Observatory. Z każdym krokiem budynki Manhattanu rosną. Po prawej stronie nad rzeką East River rozciąga się Manhattan Bridge. Dużo jest tu ludzi, ale bez tłoku jak w autobusie do Lichenia. Ścieżka rowerowa nie łączy się z drogą dla pieszych.

Most BrooklińskiWidok na Manhattan z mostu Brooklińskiego

Warto Most Brookliński przejść pieszo, jak również przejechać rowerem. Spacer po moście pozwala dokładnie przyjrzeć się jego imponującej konstrukcji i podziwiać widok na Manhattan i Brooklyn. Przejażdżka rowerem z kolei daje możliwość szybszego przemieszczania się i cieszenia się wiatrem we włosach, jednocześnie podziwiając panoramę Nowego Jorku z wyjątkowej perspektywy. To doświadczenie, które na długo zostaje w pamięci.

Most BrooklińskiLiny nośne dodają oryginalności

Po zejściu z mostu Brooklińskiego pora udać się na prom, którym można przepłynąć koło Statuy Wolności. Jednak wpierw trzeba przejść wąskimi uliczkami dolnego Manhattanu. Człowiek przytłoczony jest tutaj wieżowcami, gwarem i tłokiem ludzi.


Staten Island

Ciekawym sposobem na zobaczenie Statuy Wolności jest przeprawa promem na Staten Island. W cenie biletu na metro możemy popłynąć z dolnego Manhattanu właśnie na tę wyspę, która ogólnie nic ciekawego nie oferuje, ale za to promy przepływają bardzo blisko Symbolu USA.

Ta forma zobaczenia statuy jest bardzo popularna, co widać po tłumach czekających przed wejściem na pokład promu. Promy kursują w obie strony. Czas rejsu w jedną stronę to około 30 minut.

Prócz możliwości zobaczenia Statuy Wolności można nacieszyć sie niesamowitym widokiem na panoramę dolnego Manhattanu. Bardzo podobała mi się ta atrakcja. Po wejściu na prom od strony Manhattanu w kierunku Staten Island warto jak najszybciej zająć miejsce po prawej stronie, by być od strony pomnika wolności.

ManhattanDolny Manhattan
Manhattan

Po powrocie ze Staten Island w dolnym Manhattanie jest jeszcze dużo miejsc do zobaczenia. Jedno, które jest nowoczesną wizytówką NY.


Ground Zero i
One World Observatory

To dla mnie najważniejszy punkt na mapie atrakcji Nowego Jorku. Miejsce, które zna chyba każdy ze względu na tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku. Ale też miejsce ze względu na wybudowany w miejscu słynnych wież World Trade Center najwyższego drapacza chmur w Nowym Jorku.

Nie da się wjechać do tego miasta bez spojrzenia w stronę wieżowca One World Observatory. Mierzy 1776 stóp (541 metrów) wysokości, co jest symboliczne i odnosi się do roku uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone.

One World Observatory

Budynek przyciąga swoim osobliwą, smukłą i elegancką sylwetką. Jego podstawa jest kwadratowa, ale kształt zmienia się stopniowo, przechodząc w ośmiokąt i dalej w kwadrat, który jest obrócony o 45 stopni w stosunku do podstawy. Pokryty szkłem o wysokim połysku, które odbija niebo, otaczające budynki i rzekę, nadając mu niemalże lustrzany wygląd. Fasada wykonana ze szkła i stali nadaje budynkowi nowoczesny i elegancki wygląd.

One World Trade Center jest symbolem odnowy i odporności Nowego Jorku. Zbudowany na miejscu zniszczonych wież World Trade Center, budynek jest świadectwem siły i determinacji miasta oraz jego mieszkańców.

Miałem niesamowitą przyjemność pojeździć wkoło One World Observatory. Specjalnie podjechałem pod samą ścianę budynku, by go dotknąć. Czuje się tu niesamowitą aurę i w jakiś sposób potęgę tego mocarstwa.

One World ObservatoryOne World Observatory

Przy wieżowcu znajduje się miejsce pamięci ofiar ataku terrorystycznego z 2001 roku.

Po dawnych wieżowcach World Trade Center pozostały dwa kwadratowe baseny pamięci. Z ich ścian spływa woda, kierując się do mniejszych otworów w centrum. Na szerokich obrzeżach basenów wygrawerowano nazwiska ofiar tego tragicznego wydarzenia.

Konstrukcja wodna na miejscu upamiętnienia ofiar zamachu terrorystycznego jest nie tylko największymi sztucznymi wodospadami w Ameryce Północnej, ale także poruszającym symbolem wiecznej pamięci i hołdu dla tych, którzy stracili życie w tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku.

Otoczone brązowymi panelami, na których wyryte są nazwiska prawie 3000 ofiar ataków, sadzawki stanowią centrum Memorial Plaza. Spadająca woda wprowadza hipnotyzujący, kojący dźwięk, który wypełnia przestrzeń, tworząc atmosferę refleksji i spokoju.


One World Observatory

Oculus


Oculus

Oculus to nie tylko budynek, to prawdziwe dzieło sztuki. Zaprojektowany przez słynnego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę, został ukończony i otwarty dla publiczności w marcu 2016 roku. Powstał jako część World Trade Center Transportation Hub, pełniąc rolę głównego centrum komunikacyjnego, które obsługuje setki tysięcy podróżnych każdego dnia.

Oculus

Główną inspiracją dla kształtu Oculusa były skrzydła ptaka w locie, co doskonale oddaje elegancki i dynamiczny wygląd budynku. Cała konstrukcja wykonana jest z białej stali i szkła, co nadaje jej futurystycznego charakteru. Zewnętrzna część, przypominająca gigantyczne żebra, otwiera się ku niebu, wpuszczając do środka naturalne światło i tworząc wyjątkową atmosferę wewnątrz budynku.

Oculus
Oculus

Oculus pełni przede wszystkim funkcję węzła komunikacyjnego. Znajduje się tu stacja metra, która łączy Manhattan z New Jersey, oraz liczne linie metra nowojorskiego. To miejsce, gdzie codziennie spotykają się tysiące ludzi, zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.Dalsza część wpisu na drugiej stronie


Podobał Ci się wpis?
Postaw mi kawę na buycoffee.to