NEW YORK

Manhattan Bridge Lookout

Manhattan Bridge Lookout

Perfekcyjnym sposobem na zakończenie dnia w Nowym Jorku jest nieco mniej znane miejsce. Mowa o Manhattan Bridge Lookout, który mieści się między dwoma mostami od strony Brooklinu. Jest tu mały trawnik na górce i mały park. Widok na Nowy Jork jak z pocztówki. Most Brookliński, na tle którego widzimy wieżowce Manhattanu.

Most Brookliński

Pojawiłem się tu tuż przed zachodem słońca. Bez pośpiechu czekałem na moment, w którym Słońce opuści Nowy Jork na dobre. Wraz z nasilającym się mrokiem otulającym miasto, wieżowce Manhattanu oraz Most Brookliński i Manhattan zaczęły mienić się nieskończoną ilością świateł o różnych barwach. To wszystko tworzy niesamowity efekt, który jest bardzo przyjemny dla obserwatora. Rozsiadłem się na trawie i przez długi czas obserwowałem panoramę na NY.

Most Brookliński

Central Park

Myśląc o zwiedzaniu Nowego Jorku, Central Park był miejscem, które jako pierwsze przychodziło mi na myśl. Chociaż mój blog rowerowy skupia się na odkrywaniu mniej uczęszczanych miejsc, nie raz znalazłem się w sytuacji, gdy wyobrażałem sobie przejażdżkę rowerową po Central Parku. Dlatego też postanowiłem to zrobić.

Central Park to zielona oaza w sercu Nowego Jorku, która od lat przyciąga mieszkańców i turystów swoją różnorodnością i urokiem. Jednak dla rowerzystów ten park ma do zaoferowania jeszcze więcej. Z perspektywy dwóch kółek można odkryć wiele ukrytych skarbów i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu.

Central Park daje możliwość objechania go rowerem w formie pętli, która oferuje doskonałe warunki do jazdy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów. Trasa prowadzi przez najważniejsze części parku, zapewniając niezapomniane widoki na okoliczne jeziorka, łąki i mosty.

Central Park

Central ParkŚcieżka rowerowa w Central Park

W centrum parku znajduje się The Mall. To szeroka, zalesiona aleja, prowadząca od 66th do 72nd Street, znana również jako Literary Walk. To doskonałe miejsce na spokojną przejażdżkę, czy spacer. Na trasie można podziwiać pomniki sławnych pisarzy, takich jak William Shakespeare czy Robert Burns. Ta aleja jest często miejscem organizacji różnych wydarzeń i występów ulicznych, co dodaje jej wyjątkowego uroku.

Dawno temu, choć dzisiaj może to wydawać się niewiarygodne, rozległa polana w parku znanym jako Sheep Meadow naprawdę służyła jako miejsce wypasu owiec. Był to pomysł jednego z projektantów, który podobno kierował się względami estetycznymi.

Central ParkSheep Meadow - Wypas Owiec

Central Park oferuje rowerzystom nie tylko doskonałe warunki do jazdy, ale także możliwość odkrywania licznych atrakcji i cieszenia się urokami przyrody. Bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem Nowego Jorku, czy turystą, jazda na rowerze przez ten park to niezapomniane doświadczenie, które pozwala zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy


Central Park
Central Park

Zwiedzając Central Park natrafiłem na polski akcent. Stoi tu pomnik upamiętniający polskiego króla Jana III Sobieskiego, który zasłynął zwycięstwem nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Pomnik został ufundowany przez polską społeczność w Nowym Jorku, która pragnęła uhonorować swojego bohatera narodowego i przyczynić się do popularyzacji polskiej historii i kultury w Stanach Zjednoczonych.

Central Park

Pomnik Jana III Sobieskiego przedstawia króla w zbroi, na koniu, w pełnej bitwie. Jest to dynamiczna i imponująca rzeźba, która oddaje waleczność i determinację Sobieskiego. Detale rzeźby są niezwykle precyzyjne, co czyni ją jednym z najbardziej interesujących dzieł sztuki w Central Parku.

Central Park

Znalazł się też drążek, gdzieś głęboko ukryty w parku. To doskonała okazja, by zrobić kilka serii na drążku i połączyć przyjemność z pożytecznym treningiem. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Nieopodal ludzie grają w baseball, biegają lub pływają łódkami po małych jeziorkach. Central Park tętni życiem, oferując różnorodne aktywności dla wszystkich, niezależnie od zainteresowań. To przestrzeń, gdzie można zarówno odpocząć, jak i aktywnie spędzić czas, ciesząc się urokami tego zielonego serca Nowego Jorku.

Często można spotkać tu ulicznych artystów, komików, nie wpominając też o różnej maści muzykach rozlokowanych w różnych miejscach parku.

Często można tu spotkać ulicznych artystów i komików, którzy dodają kolorytu temu miejscu. Nie wspominając o muzykach rozlokowanych w różnych zakątkach parku, którzy swoją grą tworzą niezwykłą atmosferę. Spacerując lub jeżdżąc rowerem po Central Parku, można natknąć się na różne występy, od klasycznych koncertów skrzypcowych po energetyczne występy bębniarzy. To wszystko sprawia, że każda wizyta w parku staje się wyjątkowym doświadczeniem, pełnym niespodzianek i inspiracji.


Empire State Building

Empire State Building

Empire State Building powstał w ramach rywalizacji o miano najwyższego budynku świata. Konkurencja była zacięta – walczył z Chrysler Building, który ostatecznie został pokonany, gdy Empire State Building osiągnął imponującą wysokość 443,2 metra (wliczając antenę). Był to najwyższy budynek na świecie przez prawie 40 lat, aż do ukończenia World Trade Center w 1971 roku.

Empire State Building

Ciekawostki: - Co roku odbywa się tu Empire State Building Run-Up, wyścig, w którym uczestnicy pokonują 1576 schodów na szczyt budynku. - W 1945 roku, w niecodziennym wypadku, bombowiec B-25 Mitchell rozbił się o północną stronę budynku na wysokości 79. piętra. Na szczęście struktura budynku wytrzymała uderzenie, a szkody zostały szybko naprawione. - Pojawił się w setkach filmów, z których najsłynniejszym jest „King Kong” z 1933 roku. Scena, w której gigantyczna małpa wspina się na szczyt budynku, stała się kultowa. - Taras widokowy na 86. piętrze oraz punkt widokowy na 102. piętrze przyciągają miliony turystów z całego świata, oferując zapierające dech w piersiach panoramy Nowego Jorku. To miejsce, gdzie można poczuć puls miasta i zrozumieć, dlaczego jest nazywane „miastem, które nigdy nie śpi”.Gdy ktoś pyta mnie, co zrobiło na mnie największe wrażenie podczas pobytu w Nowym Jorku, pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to wizyta na szczycie Empire State Building nocą.

Wszedłem tam o zachodzie słońca i zostałem jeszcze długo po zmroku, patrząc jak zahipnotyzowany na światła miasta. Widok był oszałamiający. Spędziłem tam dwie godziny, podziwiając Nowy Jork ze wszystkich stron, przepychając się między ludźmi z różnych krajów. Robiąc zdjęcia, bardzo bałem się, że upuszczę telefon i wspomnienia z tej wycieczki byłyby lekko okrojone ze zdjęć i filmów.


Time Square

Miejsce, którego nie trzeba przedstawiać. Chociaż nie przepadam za tłokiem i preferuję raczej odludne miejsca (to po co pojechałeś do NY xD), udałem się tu kilkakrotnie w dzień oraz w nocy.

Time Square

W ciągu dnia, ogromne neony i gigantyczne ekrany reklamowe emitują reklamy, zwiastuny filmów i teledyski, co przyciąga wzrok każdego przechodnia. Tłumy turystów i mieszkańców miasta przemieszczają się po szerokich chodnikach, podziwiając witryny sklepowe i niezliczone restauracje. Na każdym kroku można spotkać ulicznych artystów i muzyków.

Nocą i w dzień jest tu ciągle mnóstwo ludzi, którzy korzystają z atrakcji, takich jak sklepy z pamiątkami, lub poprostu są, by poczuć aurę tego miasta.

Time Square

Pośród hałasu klaksonów i rozmów można wyczuć podekscytowanie u ludzi. Nie śmiałem pchać się tu rowerem. Na spokojnie przeszedłem Time Square wzdłuż i wszerz.


Wieczorne tłumy są jeszcze większe, a atmosfera staje się jeszcze bardziej elektryzująca. Restauracje i bary wypełniają się gośćmi szukającymi relaksu, którzy tak jak ja są wykończeni zwiedzaniem tego ogromnego miasta ;p12

Nocą Times Square staje się miejscem, gdzie każdy zakątek tętni życiem i każdy dźwięk zdaje się być częścią wielkiego, miejskiego koncertu. Blask neonów i reflektorów tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że każdy czuje się tu wyjątkowo. W nocy można także zauważyć większą ilość pojazdów turystycznych, takich jak piętrowe autobusy, które zabierają pasażerów na nocne wycieczki po mieście.

To właśnie nocą Times Square pokazuje pełnię swojej charyzmy, stając się miejscem spotkań i niekończącej się zabawy. Miejsce to, niezależnie od pory dnia, ukazuje swoją niesamowitą zdolność do zachwycania każdego, kto się tu znajdzie.


Rockefeller Center

Nocne oglądanie Nowego Jorku mam już za sobą. Teraz przyszła pora podziwiać miasto w piękny słoneczny dzień.

Podczas jednego z dni mojego pobytu w Nowym Jorku zakupiłem bilety na wejście na punkt widokowy tego wieżowca. Podobnie jak na Empire State Building, można tutaj nabyć dodatkowe atrakcje. Jedną z opcji jest możliwość wyniesienia się na metalową belkę, która jest odpowiednio zabezpieczona, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim odwiedzającym.

Ta atrakcja pozwala poczuć się jak robotnicy na słynnym historycznym zdjęciu, którzy odpoczywali na wysokości podczas pracy, jedząc właśnie na takiej belce. Dodatkowo platforma obraca się o 360 stopni, co umożliwia podziwianie panoramy całego Nowego Jorku. Istnieje również opcja opłacenia fotografii pamiątkowej wykonanej przez profesjonalnego fotografa na miejscu.

One World Observatory

Widok z góry jest naprawdę imponujący. Z punktu widokowego tego wieżowca rozciąga się panorama, która pozwala zobaczyć całe miasto jak na dłoni. Z wysokości można łatwo rozpoznać najbardziej charakterystyczne miejsca Nowego Jorku, takie jak Central Park, Empire State Building, Most Brookliński czy też wieżowce w dzielnicy finansowej Lower Manhattan.

One World Observatory

Patrząc w kierunku Central Park, dopiero teraz możemy zobaczyć jego rozmiar i ogromną zieloną przestrzeń, która kontrastuje z gęsto zabudowanymi obszarami miasta. Robi to niesamowite wrażenie, jak park zajmuje tak dużą część wyspy Manhattan.

Podziwiając z wysokości wieżowca, można dostrzec nie tylko drzewa i trawniki, ale także szereg zbiorników wodnych, aleje spacerowe i rozmaite atrakcje, które sprawiają, że Central Park jest nie tylko oazą zieleni, ale również pulsującym sercem Nowego Jorku.Podobał Ci się wpis?
Postaw mi kawę na buycoffee.to